W tym poście postaram się opisać wszystkie zasady dotyczące gry w piłkę ręczna.
wtorek, 2 kwietnia 2013
Zasada 21 - Sędziowie
17.1 Zawody prowadzi dwóch równorzędnych sędziów, którym pomagają: sędzia sekretarz i sędzia mierzący czas.
17.2 Sędziowie sprawują nadzór nad zachowaniem się zawodników i osób towarzyszących drużynie od chwili wejścia do chwili opuszczenia miejsca zawodów.
17.3 Sędziowie sprawdzają przed spotkaniem stan boiska, bramek i piłek; decydują którymi piłkami zostanie rozegrane spotkanie. Sędziowie sprawdzają również obecność zawodników obu drużyn i zgodność z przepisami ubiorów sportowych i wyposażenia zawodników. Do obowiązku sędziów należy też sprawdzenie: protokółu zawodów, ilości zawodników i osób towarzyszących w strefach zmian oraz obecności i tożsamości osób towarzyszących „odpowiedzialnych za drużyny”. Wszelkie nieprawidłowości muszą być usunięte przed rozpoczęciem spotkania.
17.4 Losowanie przeprowadza jeden z sędziów w obecności drugiego sędziego i „osoby odpowiedzialnej za drużynę” z każdej z drużyn lub osoby towarzyszącej albo zawodnika (np. kapitana drużyny) występujących w imieniu „osoby odpowiedzialnej za drużynę”.
17.5 Zasadniczo, zawody do ich zakończenia prowadzą ci sami sędziowie.Czuwają oni nad przestrzeganiem przepisów gry, mają prawo i obowiązek sygnalizowania wszystkich poczynań niezgodnych z przepisami. Jeżeli w trakcie spotkania jeden z sędziów nie może kontynuować sędziowania, wówczas drugi prowadzi zawody sam do ich zakończenia.44
17.6 Jeżeli obaj sędziowie sygnalizują przekroczenie przepisów gry przez tę samą drużynę, a ich decyzje są różne, to obowiązująca jest decyzja, której konsekwencje są ostrzejsze.
17.7 Jeżeli obaj sędziowie sygnalizują przekroczenie przepisów gry albo piłka opuściła boisko, a ich decyzje co do tego, która z drużyn ma wznowić grę są rozbieżne, to po krótkiej konsultacji sędziowie powinni podjąć wspólną decyzję. Jeżeli jednak nie są oni w stanie podjąć wspólnej decyzji, to obowiązująca jest decyzja sędziego z pola gry.W sytuacji tej sędziowie muszą obowiązkowo zatrzymać czas gry (time-out). Po konsultacji wyraźnie sygnalizują, jaką podjęli decyzję i wznawiają grę sygnałem gwizdka.
17.8 Obaj sędziowie są odpowiedzialni za wynik meczu (notują bramki).Oprócz tego notują upomnienia, wykluczenia, dyskwalifikacje.
17.9 Obaj sędziowie odpowiedzialni są za kontrolowanie prawidłowego pomiaru czasu gry. W przypadku powstania wątpliwości co do prawidłowego mierzenia czasu gry przez sędziego mierzącego czas, sędziowie podejmują wspólną decyzję.
17.10 Sędziowie są odpowiedzialni za prawidłowe wypełnienie protokółu zawodów.Dyskwalifikacje wskazane w 8.6 i 8.10, muszą być opisane w protokole zawodów.
17.11 Decyzje sędziów podjęte w wyniku ich własnej oceny faktów zaistniałych na boisku nie mogą być kwestionowane.W stosunku do decyzji sprzecznych z przepisami gry można zgłaszać zastrzeżenia na piśmie (protest). W czasie spotkania jedynie „osoby odpowiedzialne za drużyny” są uprawnione do rozmów z sędziami.
17.12 Sędziowie mają prawo przerwać lub przedwcześnie zakończyć spotkanie.Zanim sędziowie podejmą decyzję o przedwczesnym zakończeniu spotkania powinni wyczerpać wszelkie możliwości zmierzające do dalszej kontynuacji zawodów.
17.13 Czarny kolor strojów jest zasadniczo przeznaczony dla sędziów.
17.14 Sędziowie i delegat mogą używać do porozumiewania się sprzęt elektroniczny. Zasady używania takiego sprzętu określane są przez właściwą federację.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz