Upomnienie
16.1 Upomnienie musi być udzielone za:a) faule podlegające karaniu progresywnemu;
b) niesportowe zachowanie podlegające karaniu progresywnemu
Komentarz:
Sędziowie powinni zawodnikowi udzielić tylko jednego upomnienia, a drużynie nie więcej niż trzech upomnień; kolejną karą powinno być co najmniej 2-minutowe wykluczenie.Zawodnik uprzednio wykluczony nie powinien otrzymać upomnienia.Grupa osób towarzyszących może otrzymać tylko jedno upomnienie.
16.2 Sędziowie muszą pokazać upomnienie winnemu zawodnikowi lub osobie towarzyszącej oraz sędziom: sekretarzowi i mierzącemu czas przy użyciu żółtej kartki trzymanej w wysoko uniesionej ręce.
Wykluczenie
16.3 Wykluczenie (2 minuty) musi być udzielone:a) za niezgodną z przepisami zmianę zawodników, jeżeli dodatkowy zawodnik wejdzie na boisko lub gdy zawodnik bierze udział w grze w sposób niezgodny z przepisami będąc w strefie zmian
b) za faule opisane w 8.3, jeśli zawodnik i/lub jego drużyna otrzymali wcześniej maksymalną liczbę upomnień
c) za faule opisane w 8.4;
d) za niesportowe zachowanie zawodnika, jak opisane w 8.7, jeśli zawodnik i/lub jego drużyna otrzymali wcześniej maksymalną liczbę upomnień;
e) za niesportowe zachowanie osoby towarzyszącej opisane w 8.7, jeżeli jedna z osób towarzyszących otrzymała wcześniej upomnienie;
f) za niesportowe zachowanie zawodnika lub osoby towarzyszącej opisane w 8:8,
g) jako konsekwencja dyskwalifikacji zawodnika lub osoby towarzyszącej
h) za niesportowe zachowanie zawodnika przed wznowieniem gry po otrzymaniu przez niego kary 2 minutowego wykluczenia.
Komentarz:
Osobom towarzyszącym nie można udzielić więcej niż jednego 2-minutowego wykluczenia.Jeżeli osobie towarzyszącej zostanie udzielone wykluczenie na podstawie 16.3d-e, to osoba ta może pozostać w strefie zmian i dalej wykonywać swoje funkcje, jednakże zmniejsza się skład drużyny na boisku przez 2 minuty.
16.4 Po zatrzymaniu czasu gry (time-out), sędziowie muszą wyraźnie pokazać wykluczenie winnemu zawodnikowi lub osobie towarzyszącej oraz sędziom: sekretarzowi i mierzącemu czas, poprzez podniesienie do góry wyprostowanej ręki z dwoma rozwartymi palcami dłoni .
16.5 Każde wykluczenie trwa 2 minuty czasu gry; trzecie wykluczenie tego samego zawodnika skutkuje zawsze jego dyskwalifikacją. W czasie trwania kary wykluczenia zawodnik wykluczony nie może wejść na boisko, a drużyna musi grać w zmniejszonym składzie.Czas odbywania kary wykluczenia liczy się od sygnału gwizdkiem sędziego głównego na wznowienie gry.Jeżeli zawodnik został wykluczony krótko przed końcem pierwszej połowy spotkania, a czas odbywania kary nie upłynął w trakcie tej połowy, wówczas pozostałą część kary musi odbyć w drugiej połowie spotkania. Taka sama zasada obowiązuje w ewentualnych dogrywkach. Jeżeli czas wykluczenia nie upłynął z końcem dogrywki oznacza to, że wykluczony zawodnik nie może brać udziału w wykonywaniu rzutów karnych.
Dyskwalifikacja
16.6 Dyskwalifikacja musi być udzielona:a) za faule opisane w 8.5 i 8.6;
b) za szczególnie niesportowe zachowanie opisane w 8.9 i wybitnie niesportowe zachowanie opisane w 8.10 zawodnika lub osoby towarzyszącej na lub poza boiskiem;
c) za niesportowe zachowanie którejkolwiek z osób towarzyszących drużynie zgodnie z 8.7, po tym, gdy osoby towarzyszące ukarano upomnieniem i 2 minutowym wykluczeniem w związku z 16.1b i 16.3d-e;
d) jako konsekwencja trzeciego wykluczenia tego samego zawodnika
e) za poważne lub powtarzające się niesportowe zachowanie w czasie wykonywania rzutów karnych.
16.7 Po zatrzymaniu czasu gry (time-out), sędziowie muszą wyraźnie pokazać dyskwalifikację winnemu zawodnikowi lub osobie towarzyszącej oraz sędziom: sekretarzowi i mierzącemu czas, przy pomocy czerwonej kartki trzymanej w wysoko uniesionej ręce.
16.8 Dyskwalifikacja zawodnika lub osoby towarzyszącej obowiązuje zawsze do końca spotkania. Zdyskwalifikowany zawodnik lub osoba towarzysząca musi natychmiast opuścić boisko oraz strefę zmian. Po opuszczeniu boiska oraz strefy zmian, zawodnik lub osoba towarzysząca nie mogą mieć żadnej możliwości kontaktu z drużyną.Dyskwalifikacja zawodnika lub osoby towarzyszącej w trakcie czasu gry, na lub poza boiskiem, zawsze połączona jest z 2 minutowym wykluczeniem dla drużyny. Oznacza to, że skład drużyny na boisku jest zmniejszony o jednego zawodnika. Zmniejszenie składu drużyny na boisku może trwać 4 minuty, jeżeli zawodnik zostanie zdyskwalifikowany w związku z okolicznościami określonymi w 16.9 b-d Dyskwalifikacja zawodnika lub osoby towarzyszącej jest równoznaczna ze zmniejszeniem odpowiednio liczby zawodników lub osób towarzyszących drużynie mogących brać udział w zawodach. Po upływie okresu 2 minutowego wykluczenia, związanego z udzieloną karą dyskwalifikacji, drużyna może grać w pełnym składzie na boisku.Jak zaznaczono w 8:6 i 8:10, dyskwalifikacje udzielone na podstawie tych przepisów muszą być opisane w protokole zawodów, a właściwe władze podejmują dalsze decyzje dyscyplinarne. W takich przypadkach należy natychmiast po podjęciu decyzji powiadomić o tym osobę odpowiedzialną za drużynę i delegata .
Więcej niż jedno naruszenie przepisów w tej samej sytuacji
16.9 Jeżeli zawodnik lub osoba towarzysząca popełnia jednocześnie więcej niż jedno przewinienie lub przewinienia te następują bezpośrednio po sobie zanim gra zostanie wznowiona, a podlegają one różnym karom, to zasadniczo należy udzielić tylko najbardziej surową karę.
Jednakże w następujących, wyjątkowych sytuacjach, skład drużyny na boisku musi być zmniejszony przez 4 minuty:
a) jeżeli zawodnik, który został wykluczony na 2 minuty, zachowuje się niesportowo zanim gra zostanie wznowiona, to otrzymuje dodatkowe 2 minutowe wykluczenie - jeżeli dodatkowe wykluczenie jest trzecim wykluczeniem tego zawodnika, to należy go zdyskwalifikować;
b) jeżeli zawodnik, który został zdyskwalifikowany (bezpośrednio lub z uwagi na trzecie wykluczenie), zachowuje się niesportowo zanim gra zostanie wznowiona, to drużyna otrzymuje kolejną karę, w wyniku czego jej skład na boisku będzie zmniejszony przez 4 minuty;
c) jeżeli zawodnik, który został wykluczony na 2 minuty, zachowuje się szczególnie niesportowo lub wybitnie niesportowo zanim gra zostanie wznowiona, to należy go zdyskwalifikować; razem kary te prowadzą do 4 min. zmniejszenia składu drużyny na boisku;
d) jeżeli zawodnik, który został zdyskwalifikowany (bezpośrednio lub z uwagi na trzecie wykluczenie), zachowuje się szczególnie niesportowo lub wybitnie niesportowo zanim gra zostanie wznowiona, to drużyna otrzymuje kolejną karę, w wyniku czego jej skład na boisku będzie zmniejszony przez 4 minuty.
Naruszenia przepisów w czasie gry
16.10 Sytuacje opisane w przepisach 16.1, 16.3, 16.6 obejmują wykroczenia mające miejsce w trakcie czasu gry. W rozumieniu tych przepisów do „czasu gry” zalicza się również: dogrywki, przerwy w czasie gry (time-out), czas dla drużyny (team time out), wszystkie przerwy w spotkaniu (przerwy pomiędzy połowami meczu i dogrywek, pomiędzy dogrywkami), a w przypadku 16.6 także rozgrywanie jakiejkolwiek procedury mającej wyłonić zwycięzcę (np. wykonywanie rzutów karnych). W ten sposób poważne albo powtarzające się niesportowe zachowanie skutkują odsunięciem winnego zawodnika od uczestnictwa w tej procedurze.
Naruszenia przepisów poza czasem gry
16.11 Niesportowe zachowanie, szczególnie niesportowe zachowanie, wybitnie niesportowe zachowanie lub jakakolwiek lekkomyślne akcje popełnione przez zawodników lub osoby towarzyszące w czasie rozgrywania meczu, ale poza czasem gry, muszą być karane w następujący sposób:
Przed spotkaniem:
a) winno być udzielone upomnienie w przypadku niesportowego zachowania opisanego w 8.7-8;
b) dyskwalifikacja zawodnika lub osoby towarzyszącej powinna być udzielona za akcje opisane w 8.6 i 8.10 a, ale drużyna może rozpocząć spotkanie z 14 zawodnikami i 4 osobami towarzyszącymi; Przepis 16.8 akapit 2 dotyczy wyłącznie naruszeń w czasie gry, dlatego też taka dyskwalifikacja nie pociąga za sobą 2 minutowego wykluczenia. Kary, za naruszenie przepisów przed spotkaniem, mogą być udzielone w każdym momencie spotkania, jeśli tylko winna osoba zostanie rozpoznana jako uczestnik spotkania, a fakt ten nie był znany w chwili naruszenia przepisów.
Po spotkaniu:
c) pisemne sprawozdanie – opis zdarzenia.
nie ma o gestach sędziowskich :(
OdpowiedzUsuńelo
OdpowiedzUsuń