czwartek, 28 marca 2013

Zasada 12 - Faule


Dozwolone akcje

8.1 Wolno:
a) otwartą dłonią wygarniać piłkę z ręki przeciwnika;
b) używać ugiętych rąk w celu uzyskania kontaktu z przeciwnikiem oraz kontrolowania jego ruchów i przesuwania się wraz z nim;
c) używać tułowia w celu blokowania przeciwnika w czasie walki o zajęcie pozycji;
Komentarz:
Pod pojęciem blokowania rozumie się uniemożliwianie przeciwnikowi wyjścia na „czystą pozycję/wolne pole”. Ustawianie bloku, blokowanie i omijanie bloku w zasadzie powinno być wykonywane w sposób pasywny względem przeciwnika. Faule, które w zasadzie nie są karane karami osobistymi.
8.2 Nie wolno:
a) wyrywać lub wybijać piłkę z rąk przeciwnika;
b) blokować przeciwnika ramionami, rękoma, nogami, albo używać jakiejkolwiek części ciała w celu przemieszczenia/przesunięcia przeciwnika jego lub odpychania; dotyczy to także niebezpiecznego używania łokci zarówno przy zajmowaniu pozycji jak i będąc w ruchu ;
c) trzymać przeciwnika (ciało lub strój) nawet, gdy jest on w stanie kontynuować grę;
d) wbiegać i wskakiwać w przeciwnika.
Faule, które są karane karami osobistymi zgodnie z 8.3-6
8.3 Faule, w których akcja skierowana jest przede wszystkim i wyłącznie przeciwko ciału zawodnika drużyny przeciwnej, podlegają karaniu progresywnemu. Oznacza to, że dodatkowo po podyktowaniu rzutu wolnego lub karnego, konieczne jest zastosowanie kary osobistej, począwszy od upomnienia, później 2 minutowego wykluczenia, aż do dyskwalifikacji.W przypadku szczególnie niebezpiecznych fauli zagrażających zdrowiu przeciwnika, możliwe do zastosowania są 3 dalsze kategorie karania:
- faule, które są karane 2 minutowym wykluczeniem;
- faule, które są karane dyskwalifikacją;
- faule, które są karane dyskwalifikacją i konieczny jest dodatkowy opis
Przy podejmowaniu decyzji sędziowie muszą brać pod uwagę następujące kryteria:W celu właściwego orzeczenia kary osobistej wobec określonego przewinienia należy zastosować poniższe kryteria podejmowania decyzji; kryteria te są stosowane w zależności od zaistniałej sytuacji:
a) pozycji zawodnika, który naruszył przepisy gry (z przodu, z boku, z tyłu);
b) części ciała, przeciwko której skierowane było nieprzepisowe zagranie (tułów, ręka rzucająca, nogi, głowa/gardło/kark);
c) dynamiki nieprzepisowego zagrania (siła niedozwolonego kontaktu z ciałem i/lub czy przeciwnik znajdował się w pełnym ruchu);
d) efektu nieprzepisowego zagrania:
- wpływ na ciało i kontrolowanie piłki;
- zredukowanie lub uniemożliwienie możliwości poruszania się;23
- zapobieganie kontynuacji ciągłości gry.
Przy podejmowaniu decyzji należy mieć również na uwadze konkretną sytuację w trakcie gry (np. sytuacja rzutowa, wychodzenie na „czystą pozycję/wolne pole”, sytuacje podczas szybkiego biegu).
Faule, które są karane 2 minutowym wykluczeniem
8.4 Określone faule karane są 2 minutowym wykluczeniem i bez znaczenia jest czy zawodnik był wcześniej upomniany. Ma to zastosowanie szczególnie dla takich fauli, przy popełnieniu których winny zawodnik nie zważa na fakt powodowania zagrożenie dla przeciwnika. Biorąc pod uwagę kryteria podejmowania decyzji z 8.3, takimi faulami mogą być:
a) faule popełnione z dużą intensywnością lub skierowane przeciwko przeciwnikowi będącemu w biegu;
b) trzymanie przeciwnika przez dłuższy czas lub jego przewrócenie/spowodowanie upadku;
c) faule skierowane na głowę, szyję lub kark;
d) silne uderzenie w tułów lub rękę zawodnika wykonującego rzut;
e) usiłowanie spowodowania utraty kontroli nad ciałem przez przeciwnika (np. złapanie za nogę/stopę przeciwnika, który jest w wyskoku)
f) wbieganie lub wskakiwanie w przeciwnika z dużą prędkością.
Faule, które są karane dyskwalifikacją
8.5 Zawodnik musi być zdyskwalifikowany, jeżeli atakuje przeciwnika w sposób szczególnie niebezpieczny, zagrażający zdrowiu. Szczególne niebezpieczeństwo dla zdrowia przeciwnika wynika z dużej intensywności faulu lub z faktu, że przeciwnik jest zupełnie nieprzygotowany na faul, a przez to nie może się przed nim obronić. W uzupełnieniu kryteriów należy uwzględnić także następujące przesłanki:
a) utrata kontroli nad swoimi ruchami podczas biegu, wyskoku lub wykonywania rzutu;
b) szczególnie agresywna akcja przeciwko zawodnikowi drużyny przeciwnej, zwłaszcza atak na twarz, szyję lub kark (intensywność ataku na ciało);
c) lekkomyślne zachowanie okazywane przez winnego zawodnika w momencie popełniania faulu.
Komentarz:
Nawet faul z użyciem niewielkiej siły fizycznej może być bardzo niebezpieczny i może prowadzić do poważnej kontuzji, jeśli ma on miejsce w sytuacji, gdy przeciwnik jest w wyskoku lub biegnie i przez to nie może się sam obronić. Tego typu zachowanie jest szczególnie niebezpieczne dla przeciwnika, a w tym przypadku nie intensywność kontaktu z ciałem jest podstawą do oceny sytuacji i podjęcia decyzji o udzieleniu dyskwalifikacji.Przepis ten ma także zastosowanie w sytuacjach, gdy bramkarz opuszcza pole bramkowe w celu przechwycenia podania skierowanego do przeciwnika. W takiej sytuacji bramkarz jest odpowiedzialny za zapewnienie, iż jego zagranie nie zagrozi zdrowiu przeciwnika.
Bramkarz musi być zdyskwalifikowany, jeżeli:
a) wejdzie w posiadanie piłki, ale podczas swojego ruchu spowoduje zderzenie z przeciwnikiem;
b) nie złapie lub nie kontroluje piłki, ale spowoduje zderzenie z przeciwnikiem.
Jeżeli, w jednej z powyższych sytuacji sędziowie są przekonani, że, bez nieprzepisowej akcji bramkarza, przeciwnik byłby w stanie przyjąć/opanować piłkę, to wtedy należy podyktować rzut karny. Dyskwalifikacja związana z: wyjątkową lekkomyślnością działania; szczególnym niebezpieczeństwem dla przeciwnika; wykonanym z premedytacją lub złośliwym zagraniem.
8.6 Jeżeli sędziowie stwierdzą, że zagranie jest wyjątkowo lekkomyślne, szczególnie niebezpieczne, wykonane z premedytacją lub złośliwe, muszą opisać po meczu zaistniałe zdarzenie w protokole zawodów, a wtedy właściwe władze określają dodatkowe sankcje.Dodatkowymi kryteriami przy podejmowaniu decyzji,są:
a) wyjątkowa lekkomyślność lub szczególnie niebezpieczne zagranie;
b) zachowania z premedytacją lub złośliwe, które nie wynikają z sytuacji na boisku.
Komentarz:
Gdy faul opisany w 8:5 lub 8:6 miał miejsce w ostatniej minucie meczu, a zamiarem było zapobiegnięcie zdobyciu bramki, wtedy zachowanie to musi być uznane jako „wybitnie niesportowe zachowanie”  i powinno być odpowiednio ukarane oraz dodatkowo opisane w protokóle zawodów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz